2017 PSA Reunion Schedule

July 23rd—29th

Register for the reunion at the PTC through Philmont’s website.

Register for the Ranger Dutch Oven Dinner Wednesday night. Reunion registrants do not need to separately register for this single evening event.

Dawn

Tuesday

6:00
@Chapel: Sunrise service

Wednesday

6:00
@Villa Lawn: Yoga

Thursday

6:00
@Chapel: Sunrise service

Friday

6:00
@Villa Lawn: Yoga

Saturday

6:00
@Tent city offices: check-out begins
@Dining hall: breakfast begins

Breakfast 6:45—8:00

Monday through Saturday
Saturday: 6:00—9:00

Morning

Monday

8:00
Flag ceremony

8:15
Hike and Metcalf sign-ups at PSA Office

8:30
@Greensward: Family Programs meet

8:45
@Villa Lawn: Orientation for all adults, Ranch Update – Mark Anderson

10:15
@Beaubien: History of Seton Museum & Scouting – Ken Davis

@Bent: Fly fishing

@Miranda: Flora and Fauna of Philmont – Scott Tritt

@Somewhere: Guided Basecamp Tour – David Wilson

11:20
Adjourn and pick-up

Tuesday

7:00—8:00
@Covered Wagon (behind Small Fry): Family photos

8:00
Flag ceremony

8:30
@Greensward: Family Programs meet

@Beaubien: Living a Generous Life: Planned Giving – Jason Mascitti

@Bent: Fly fishing

@Miranda: Wilderness First Aid

10:15
@Beaubien: Archeology at Philmont

@Bent: Fly fishing

@Miranda: Wilderness First Aid

11:20
Adjourn and pick-up

Wednesday

7:00—8:00
@Covered Wagon (behind Small Fry): Family photos

8:00
Flag ceremony

8:30
@Greensward: Family Programs meet

@Beaubien: An Oral History of Philmont Staff

@Bent: Fly fishing

@Miranda: First Aid

10:15
@Beaubien: Railroad History – Tom Hendershott

@Bent: none

@Miranda: none

11:20
Adjourn and pick-up

Thursday

8:00
Flag ceremony

8:30
@Greensward: Family Programs meet

@Beaubien: Conservation and Amigo Service Projects

@Bent: Fly fishing

@Miranda: None

@Somewhere: Ranger-led day hikes: Baldy, Little Costilla, Tooth of Time

10:15
@Beaubien: The Cattle Frontier of Northern NM – Steve Zimmer

@Bent: none

@Miranda: none

@Somewhere: Older youth age groups depart for an all-day hike

11:20
Adjourn and pick-up

Friday

8:00
Flag ceremony

8:30
@Greensward: Family Programs meet

@Beaubien: None

@Bent: Local art show (till 4:15)

@Miranda: Silent Auction (till 2:30)

@Somewhere: Conservation and Amigo Service Projects

11:20
Adjourn and pick-up

Saturday

6:00
Breakfast and departures!

9:00
@flagpoles: Mountain Treks return

Lunch 11:30—12:45

Monday

12:45—1:15
@Assembly Hall: Mini-class session

Tuesday

12:45—1:15
@Assembly Hall: The Value of Scouting to Boys – Ken Davis

Wednesday

Thursday

12:45—1:15
@Assembly Hall: Mini-class session

Friday

12:45—1:15
@Assembly Hall: Mini-class session

Afternoon

Sunday

2:00—4:00
Check-in

3:00
@Greensward: Mountain Trek meeting

4:30
@PTC Chapel: Chapel service

5:00
Flag ceremony

Monday

1:30
@Greensward: Family Programs meet

@Beaubien: None

@Bent: Fly fishing

@Miranda: Wilderness First Aid

@Cito Turnaround (personal vehicle carpool): Nature hike to Hidden Valley, and Demonstration Forest – Scott Tritt and Zach Seeger

3:00
@Beaubien: None

@Bent: Fly fishing

@Miranda: Wilderness First Aid

@Villa: PSA special guided tour

4:20
Adjourn and pick-up

5:00
Flag ceremony

Tuesday

1:30
@Greensward: Family Programs meet

@Beaubien: Live a Passionate Life (yoga class with lecture & meditation techniques)

@Bent: Fly fishing

@Miranda: Wilderness First Aid

@Somewhere: Eagle Nest Dam tour (personal vehicles) and Metcalf Station tour (2 PSR Suburbans; sign-up at PSA office)

3:00
@Beaubien: Early Life at Philmont – Bob Martin

4:20
Adjourn and pick-up

5:00
Flag ceremony

Wednesday

Family free-time

3:00
@Somewhere: Prep for Ranger dutch oven cook-off
@Museum (Advisors’ meeting room in Base Camp): Book Signing Event – Warren Smith

5:00
Flag ceremony

Thursday

Morning day-hikes continue

1:30
@Greensward: Family Programs meet

@Somewhere: Eagle Nest dam tour #2 and Metcalf Station tour and Chase Ranch tour

4:20
Adjourn and pick-up

5:00
Flag ceremony

Friday

1:30
@Greensward: Family Programs meet

2:30
@Miranda: Silent Auction ends

@Somewhere: PSA Annual Meeting

4:15
@Bent: Local art show closes

4:20
Adjourn and pick-up

Dinner

Sunday

5:30—6:30

Monday

5:30—6:30

Tuesday

5:30
@Greensward: Buffalo BBQ

Wednesday

5:30—6:30

Thursday

5:30—6:30

Friday

5:00—6:00
@Dining Hall #2

Evening

Sunday

7:30
@Program Bowl: Opening program (@Assembly Hall if inclement weather)

Monday

7:00
@Assembly Hall: Presenting: Ernie Pyle – Baldwin Burr

@Handicraft: Family Night

7:30–8:30
@Greensward: Ice Cream

8:15
@Murphy-Lynch Veranda: Porch Talk – Rabbi Zeke

Tuesday

6:30
@Greensward: Western Night games

7:00
@Somewhere: Western Dance

Wednesday

5:45
@Rocky Mountain Scout Camp: Ranger Rendezvous 60 with dutch oven dinner followed by program and cobbler.

7:00
@Assembly Hall: Family Movie Night

8:00
@SSSAC: Concert – Tom Munch
@Rayado: Candlelight tour

Thursday

7:00
@Handicraft: Family Night
@Assembly Hall: “Bacon 4 Sale” Concert – Rod Taylor

8:00
@East Tent City: Cobbler night
@South Tent City: Iron Chef

Friday

6:00
@Assembly Hall: Silver Sage and Distinguished Staff Alumni Award Ceremony

7:30
@Program Bowl: Closing program (@Assembly Hall if inclement weather)